“Dobrý den, vyvíjíme právě produkt a potřebovali bychom, abyste nám udělali grafiku.” Takto zní některé poptávky, které nám chodí. Klientům pak trpělivě vysvětlujeme, že UX design (User Experience design) není totéž jako grafika (v kuloárech grafice říkáme UI design - User Interface design). Umíme sice obléct produkty do hezkého kabátu, ale to klientům nepomůže ve chvíli, kdy se jejich zákazníkům produkt špatně používá a návratnost investic je v nedohlednu.
Pojďme si tedy vysvětlit rozdíl mezi UI designem (grafikou) a UX designem. Jako příklad nám poslouží už zmíněný kabát.
Představte si, že jste v obchodě plném kabátů a potřebujete najít ten pravý pro sebe.
Jenomže vzhled není všechno. Je to tak?
Zajímá vás to proto, že nechcete jen krásný kabát. Chcete krásný kabát, který bude vyhovovat vašim potřebám. A právě o potřebách je UX design.
Měli byste vědět ještě jednu věc. Není nic dražšího, než dlouho navrhovat a šít kabát z toho nejkvalitnějšího materiálu a potom zjistit, že vašim zákazníkům kabát vlastně nevyhovuje. Měsíce práce a tuny materiálu skončí v koši. Uf, to je peněz.
Naštěstí se tomu dá docela dobře vyhnout. Tušíte správně. Stačí ještě před začátkem vývoje přizvat k práci na produktu UX designera. Díky tomu se zavčas ujistíte, že vaši zákazníci dostanou, co chtějí.
Abychom nebyli příliš abstraktní, pojďme si ještě nakonec na férovku říct, jaký je rozdíl mezi grafikou (UI designem) a UX designem.
Grafický designer se bez UX designera neobejde. A naopak. Aspoň pokud jde o ty nejlepší produkty.
Nechceme vám radit, ale nespokojte se s produktem, který “tak nějak ujde”. Investujte jak do jeho vzhledu, tak do jeho použitelnosti a funkčnosti.
Vzpomeňte si při vývoji vašeho produktu na kabát. Podle čeho se jako zákazník rozhodujete, jestli si ten kabát koupíte a budete ho ještě dlouhá léta nosit?