Jak si co nejrychleji ověřit nápad?

Kateřina Ottmarová
CX & UX
1
Obsah článku:
Kateřina Ottmarová
Senior UX Designer
‎ ‎ ‎ ‎ ‎Spousta firem, startupů a inovátorů má dobré nápady, ale když je vypustí do světa, tak se ne vždy setkají s úspěchem. Velkou část těchto selhání způsobí nezapojení reálných uživatelů do procesu vývoje, a to většinou ze strachu o časovou nebo finanční náročnost na testování. Prvotní nápady je ale možné ověřit velmi rychle a snadno. Kromě toho, že v Bell & Hurry ověřujeme nápady klientů, testujeme také ty své, třeba jako nápad na týmovou retrospektivu.

Jak otestovat zdánlivě geniální nápad?

Delší dobu jsme přemýšleli, jak interpretovat naši týdenní práci do týmu, abychom všichni získali přehled o tom, co se děje. Náš kolega měl skvělý nápad. Co takhle zkusit každý pátek v krátkosti napsat, co jsme ten týden dělali a co nás čeká ten následující? Kolega věděl, že i když podle něj byl nápad geniální, nebude ho plnit sám a potřebuje získat zpětnou vazbu na to, zda by v týmu něco takového fungovalo. Pro ověření nápadu tedy použil takzvaný leaflet. Jde o jednoduchý letáček, který shrne výhody a kontext nápadu (projektu, featury…) Tento leták vyvěsil v kanceláři a přiložil k němu lepíky a fixy.

Ze zpětné vazby vyšlo najevo, že se nápad všem líbí, ale zároveň nebude jednoduché všechny přinutit k pravidelnému přispívání a bude nutné nastavit jasná pravidla, jak reporty psát. Kolega se toho tedy chopil a vytvořil šablonu ideálního reportu a zároveň sám začal pravidelně a aktivně přispívat do kanálu. Podařilo se mu tak získat pro jeho nápad několik osob a díky pravidelnosti nakonec naučil celou firmu během pátku (přiznejme si, že někdy i víkendu) psát o tom, co dělali a co chtějí dělat další týden. Vytvořil tak prostor pro vyjádření se, zpětnou vazbu, pochvalu za týdenní sumu práce. Díky jeho nápadu mají všichni najednou přehled o tom, co kdo dělá.

Metod pro rychlé ověření nápadu je spousta. Nám se osvědčil zmíněný leaflet neboli letáček, který přenese vaši myšlenku na papír. Pomocí této metody jednoduše a rychle vysvětlíme nápad a vizualizujeme jej tak, abychom ho mohli následně rychle otestovat. A proč je tato metoda rychlá a snadná? Protože člověk nepotřebuje ani spoustu času a ani speciální nadání, aby díky ní přenesl svůj nápad na papír (nebo na plochu počítače).

Jak si připravit letáček?

  1. Připravte si papír nebo třeba powerpoint. Struktura letáčku, který bude prezentovat váš nápad bude vypadat podobně jako na obrázku níže.
  2. Nejdřív napište výstižný název, který vysvětlí váš nápad. Náš kolega použil název Retropátek na Slacku.
  3. Dále napište jednu nebo dvě věty, které nápad dovysvětlí. Třeba: Každý pátek mezi 14:00 a 16:00 dáme týmu vědět na čem jsme pracovali a co nás čeká další týden.
  4. Poté doplňte 3 až 5 výhod nápadu. Například: Udržíme se vzájemně v obraze a odevzdáme důležité informace o naší práci.
  5. Celý letáček doplňte chytlavým obrázkem nebo ilustrací.

Takový leták nemusí být jen jeden. Můžete jich zkusit navrhnout více. Všechny letáčky pak jednoduše otestujete s uživateli a zjistíte tak, které fungují nejlépe.

Jak nápad otestovat a na co se ptát?

Letáček lze otestovat velmi rychle, stačí nám k tomu pár otázek a reální uživatelé. Můžete s nimi udělat krátké rozhovory, nebo například posbírat zpětnou vazbu pomocí lepíků, jako to udělal náš kolega.

Na co se uživatelů ptát?

  1. Co před sebou vidíte?
  2. O co se jedná? Popište mi prosím, jak tomu rozumíte.
  3. Splňuje to vaše očekávání? Proč ano nebo ne?
  4. Je něco, co by se na tom dalo zlepšit?

Pomocí pár rozhovorů si ověříte, zda váš nápad na uživatele fungoval nebo ne. A pokud nefungoval, získáte nápady pro jeho vylepšení a pak to můžete zkusit znovu. Takovéto rychlé testování vám ušetří spoustu práce v budoucnu.

Chcete pomoct otestovat váš nápad? Ozvěte se Davidovi na hello@bellhurry.com 👋