Why are we building our own UX Design framework?

Lukáš Zazvonil
Obsah článku:
Lukáš Zazvonil
UX & Content Writer
‎ ‎ ‎ ‎ ‎A Design framework is a system used for sharing knowledge between your UX team. It’s actually a shared system of work, and also your design “knowledge base”. It helps you to organize knowledge, design procedures, and use methods from previous projects. But the question is, how do you build it?

Když vytváříte novou aplikaci nebo rozšiřujete tu stávající, obvykle začínáte zamyšlením: “Jaký problém uživatelů bude moje služba řešit?”. A pak si vyhrnete rukávy a pustíte se do práce. Spustíte výzkum, začnete prototypovat a testovat.

Než se do toho dáte, zkuste popřemýšlet nad tím, jestli to nejde dělat nějak efektivněji. Jestli nemůžete využít některé design postupy a metody z předešlých projektů, místo toho, abyste dělali znova všechno od podlahy. A nejde jen o design UI, ale o celou cestu, kterou váš produkt prochází od první ideje až po předání do vývoje.

My jsme si takový design framework sestavovali téměř rok, než dostal podobu, která nám plně vyhovuje. Je pochopitelné, že UX agenturu to začne trápit asi o něco dříve, protože se potřebuje zlepšovat a zrychlovat mezi jednotlivými projekty. To byla i naše motivace v Bell & Hurry.

UX tým u koncového klienta na to časem narazí také. Designéři začínají kreslit více a více “od stolu” a objevuje se silná závislost kvality výstupu na přístupu zadavatele (businessu). Design tým se běžícím časem nezlepšuje, nezrychluje — stagnuje. Každý další člověk, který rozšíří tým může zbořit strukturu práce týmu, atd.

Pokud zatím žádné pevné postupy nemáte, možná je na čase vyzkoušet jeden z ověřených design přístupů. Třeba Double Diamond nebo Design Thinking. Nebo si nechte vytvořit design framework na míru. Není potřeba vynalézat znovu kolo. Vemte ověřený design proces, který je nejblíž vašemu stylu práce, a začněte jej upravovat k obrazu svému.

Vytvářet ve firmě vlastní Design framework je tak trochu jako stavět továrnu, žádné dvě nejsou stejné, ale má to určitá pravidla, která se vyplatí dodržovat.

Co je to design framework

Design framework je tedy taková fabrika na design. Je to vlastně systém práce a také vaše designová “znalostní báze”. Pomáhá uspořádat data, informace a znalosti z řešení předchozích problémů.

Design framework si můžete představit jako LEGO kostky, ze kterých postavíte pokaždé jiný hrad. Záleží na tom, které kostky ke stavbě vyberete. Jsou opakovaně použitelné a jejich funkce se v čase zlepšuje — stejně jako vaše zkušenosti s designem a řešením problémů. Vlastní kostky mohou, ale nemusí, být svázány nějakým procesem nebo postupem.

My máme náš framework integrovaný do nástroje pro řízení projektů a provázané s Figmou a dalšími nástroji.

Výhody design frameworku

 1. Nemusíte vymýšlet svůj design proces pokaždé od podlahy.
 2. Můžete se zaměřit na to, co je nejdůležitější — řešení problému uživatelů a rychlé dosažení výsledků.
 3. Při návrhu aplikace tak už jen sáhnete do předem nachystaných procesů, šablon a knihoven, které můžete využívat opakovaně.

Design framework má ale i další přínosy:

 • sjednotí design procesy napříč firmou
 • umožní zvládnout více práce se stejným počtem designérů
 • pomůže definovat a nastavit kvalitativní standard uvnitř designérského týmu
 • zajistí konzistentní výstupy všech designérů (interních i externích)
 • pomůže rozvíjet a udržet know-how designérského týmu
 • zrychlí onboarding nových lidí nebo externích dodavatelů
 • usnadní predikce a odhady náročnosti práce při komunikaci se zadavatelem (business, klient, atd.)

Co by měl UX Design framework obsahovat?

Je dobré začít od ověřených základů tj. pokrýt si základní oblasti, pro nás je to například toto:

 • Explorace — jak vytvářet společné báze znalostí a postupů, jak zkoumat problémy uživatelů, které chcete řešit.
 • Ideace — jakým způsobem budeme hledat řešení na problémy uživatelů.
 • Vytváření konceptů — jakým způsobem bude probíhat výběr vhodného řešení námi řešeného problému.
 • Prototypování — jak přenést řešení problému do praxe a následně do vývoje.
 • Validace — jak na ověřování konceptů, testování prototypů a našich myšlenek s uživateli

Ke každé oblasti si pak vytváříme jednotlivé kostky, tj. detailnější postupy, šablony, knihovny.

Celý framework máme pospojován design procesem, nicméně vazba na proces není příliš striktní, různé projekty totiž potřebují rozdílnou míru sešněrovanosti.

Tato práce není nikdy hotová, je to živý ekosystém, který se podle daných pravidel neustále aktualizuje.

Jak na vlastní design framework

Stavba UX design frameworku bohužel nejde jen tak “odškolit”, musí se společně odpracovat na workshopech. Nelze si jej proto ani hotový koupit. Není to o tom, že vám někdo zasvěcený vysvětlí design proces a vy podle něj prostě dál jedete. Nebo vám někdo dodá zamašličkované designérské a výzkumné metody, šablony a vy nebudete vlastně vědět co a proč je uvnitř a jak to správně využít.

Je to spíš společná stavba “UX designové továrny”. Vybíráte správné stroje, techniky, materiál. Kombinujete, zjišťujete co a proč vám v minulosti fungovalo a snažíte se to generalizovat — extrahovat z vaší zkušenosti základní principy, podle kterých budete schopni vytvářet budoucí skvělé produkty. Je to časově náročný počin. Jde to ale podstatně rychleji když znáte správnou cestu.

Pokud cítíte, že zápasíte s efektivitou UX designu a všechno děláte tak nějak neuspořádaně, ozvěte se nám na hello@bellhurry.com, rádi se s vámi potkáme a pomůžeme vám to změnit.